Jak poznat nejlepší stranu tváře?

Když jsem s fotkou začínala, vůbec jsem nedokázala přemýšlet o tom, co komu sluší. Jasně, pokud má žena velký nos, který nesnáší, asi jí nebudu fotit z profilu, aby nosík vynikl. A jestli má super dlouhou bradu, nebudu jí nutit tlačit bradu dolů, abych jí opticky dolní čelist protáhla k zemi.

Je vůbec nějaký návod na to, jak vyfotit někoho tak, aby se sám sobě líbil? Zkusíme to, jo? Existují postupy, pomocí kterých můžeme testovat co komu sluší, popřípadě v jaké poloze se vnímá „nejkrásnější“.

Upozorňuji, že se nebavíme o profesionálních modelkách, které vědí nejen jak si stoupnout před foťák, ale také, jak se tvářit a své výrazy mění na požádání. Pracujeme s obyčejnými ženami, které většinou nemají s focením žádnou předchozí zkušenost.

Tohle umění nepřijde přes noc.

Ze začátku je velmi důležité přiznat si jednu věc. Tohle umění nepřijde přes noc. Je potřeba trénovat oko a své sebevědomí coby fotograf. My vnímáme klienta nějakým způsobem a on se vnímá dle sebe. My tady nejsme od toho, abychom mu vymlouvali, že nos není tak velký a brada tak špičatá. Naším úkolem je vyfotit ho tak, aby se sám sobě líbil, tedy spíše líbila. Proto je zásadní se s klientem pobavit o tom, co na sobě má rád/a a co ne. K tomu nám také slouží konzultace. Nepodceňujte sílu konzultace, protože během ní můžete ukázat zájem a pochopení člověku, jemuž svou službu nabízíte.

Pokud jde ke mně někdo poprvé, téměř vždy si dotyčnou klientku (protože ženy jsou moje cílová skupina) najdu na Facebooku nebo Instagramu, abych se podívala, jaké fotografie sdílí a z jakého úhlu se ráda fotí. To mi hodně prozradí o tom, jak budeme následně pracovat.

Pokud vidím hodně fotek focených seshora, vím, že to bude její preference a sama sobě se líbí s opticky delším obličejem. Pokud vidím jen např. část obličeje, přemýšlím, zda je tam problém s vnímáním jejího těla nebo zda si chce zachovat na síti zdání soukromí.


Pravda je že mnoho lidí svůj profil vyplní kresleným obrázkem, grafikou nebo fotkou přírody. Otázka je, proč například mnoho online podnikatelek nepoužívá svoji tvář jako svoji značku. Možná je to tím, že se necítí na to se vyfotit. Jenže často se necítí ani na to jít k fotografovi, protože co by si o nich pomyslel? Bojují s pocitem vlastní nedostatečnosti.

Mnoho žen by chtělo mít fotku, kde jim to sluší, ale prostě nevědí, jak na to. Také to byl důvod, že jsem pro tyto lidi napsala e-book Skvělý portrét z obýváku?, kde jednoduchou cestou dojdou ke krásným výsledkům a zjistí, že focení opravdu nebolí a může to být docela legrace.

Co jim třeba radím a jaké postupy navrhuji? Osvědčilo se mi toto malé cvičení?

Spočívá to v tom, že vyfotím pouze obličej a to v 9 polohách, viz obrázek. Následně fotky projdeme s klientkou tak, že jí ukážu displej na fotoaparátu a já hned vím, v jaké poloze se sama sobě líbí nejvíce a kde řekne, že takhle tedy určitě ne. Tím se vyhnu tomu, že nás pak někdo osočí, že z tohoto úhlu by se nikdy nefotil a fotky nám třeba i vrátí.

Čím více těchto cvičení s obličejem uděláte, tím větší cvik a jistotu v tom získáte. Zabere vám to méně a méně času a klientky se budou rády vracet, protože vědí, že jsou v rukách zkušeného fotografa, kterému jde hlavně o jejich spokojenost.

Pokud poprosíte kamarádku, můžete zkoušet až extrémní záběry a třeba vás samotné překvapí, jak zajímavě může obličej vypadat. S platící klientkou doporučuji držet se standardnějších úhlů, aby se nevylekala. Nezapomínejme, že klienti jsou většinou vyděšení a focení je výstup z jejich komfortní zóny. Pečujme o jejich pohodu a klid!

 


Neméně důležité je také vědět, jak uvolnit výraz klientky. Velmi často jsou ženy tak vystresované, že se napětí projeví v obličeji a vznikají nehezké výrazy. Mně pomáhá na klientky pořád mluvit a různě vykukovat zpoza foťáku, abych se na ně usmála a povzbudila je v tom, že to dělají správně.

Ukažte klientům, jak se tvářit při focení.

Lidé velmi často opakují náš výraz v obličeji, takže jim musíme ukázat, jak se tvářit. Jak malinko přivřít oči, jak povolit obočí, jak se pousmát. Je rozdíl mezi přirozeným úsměvem a šklebem, který děláme „na požádání“. Pokud se člověk nezasměje přirozeně, většinou stáhne koutky dolů, což má do uvolněného výrazu fakt daleko a takovou fotku si od nás určitě nekoupí.

To, co ženy potřebují je jistota. Naše jistota, že víme, co děláme. Že je dokážeme navést. My je pevným a milým hlasem vedeme v pozici i ve výrazu.

Tohle umění se nejlépe trénuje před zrcadlem, tak abychom my sami věděli, jak to vypadá, když pracujeme s výrazem. Já si opravdu stoupnu doma před zrcadlo a zkouším, jak to vypadá, když přivřu oči, jak to vypadá, když zatlačím bradu dolů a v neposlední řadě také zkouším, jak pracovat s rukama, pokud se pózují kolem obličeje.

Protože je dobré vědět, že kam jdou ruce, tam jde pozornost diváka. Tím, kam dáváme ruce, měníme řeč těla.

Trénovat je třeba tak dlouho, dokud nedokážeme výrazy předvést bez pomoci zrcadla. Pak se stáváme zrcadlem pro naše klientky a ty opakují, co jim my ukazujeme.

Narovnat se, narovnat se, narovnat se. Opakujte toto motto při focení často. Lidé mají tendenci se vracet do pohodlných poloh.

Jakože schoulená záda a energie zavřená v sobě ještě z nikoho hvězdu neudělala. Když pracuji se ženami, pořád je vybízím k tomu, aby se narovnaly a relaxovaly v ramenou. Hlavu nahoru, bradu níž, povolit ramena, povolit obočí a povolit ústa. Rty k sobě, oči na mne a už to jede:)))

Pořád je veďte focením, znova a znova je upravujte v pozicích, ve kterých vypadají fantasticky. Pracujte s výrazem, s rukama a jemně klientky v pozicích rotujte. Pokud nevíte jak ženy pózovat, tak v tom by vám mohl pomoci eBook Průvodce pózováním.  Tam najdete několik základních scénářů pózování žen včetně podrobného návodu a foto příkladů, které vám mohou ušetřit spoustu chyb, které na začátku děláme všichni.

 

 

Jsem portrétní fotografka a posledních 5 let se specializuji na focení žen. Pomáhám jim vidět se optikou lidí zvenčí, překonávat osobní bloky a tím měnit jejich pohled na sebe sama. Věřím, že každá z nás si zaslouží vidět svoji krásu a jedinečnost. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.