Lepším fotografem v 5 krocích

Už jste se někdy zamýšleli nad tím, jak to, že některé fotografie se vám povedly a některé jsou hrozné? Nebo minimálně nedosahují takové kvality? Nad kterými dokážete sedět dlouho u jiných jedete rychle dál? Aby byla fotka dobrá, je potřeba, aby splňovala několik zásad. A jasně, pomíjím fakt, že naše děti jsou to nejkrásnější na světě a líbí se nám všechny jejich fotky:)

Hodlám se věnovat pěti základním krokům, které můžete vyzkoušet, ať fotíte čímkoliv. Nejedná se o hloubkovou studii fotografických technik.

Tenhle článek vám pomůže se zlepšit okamžitě, pokud nejste pokročilý fotograf. A pokud fotíte už déle, tak je fajn si následující kroky uvědomit a upevnit se v jejich používání a možná by se vám mohl líbit článek o tom, proč vlastně máme my fotografové nabízet konzultace svým klientům.

1) Fotka obsahuje příběh.

A to nejlépe takový příběh, které ve vás vyvolá emoce. Nemluvím o fotoseriálu, mluvím o emocích. Cokoliv, co se vás dotkne nebo s vámi jinak pohne. Dobrý příběh zaujme i toho, kdo není tvůrce fotografie.

Kam na takový příběh? Příběhy se odehrávají rychle, takže fotoaparát mějte pořád připravený. Nemusíte se vydávat do válečných zón, skvělé příběhy se odehrávají v každodenním životě. Děti a zvířátka jsou častým námětem. Neopovrhujte tímto tématem a trénujte.

Postupně vytrénujete nejen oko, ale i smysl pro vyhledávání příběhů. Narozeninové oslavy nemusí být jen o sfouknutí svíček na dortu. To zajímavé přichází velmi často až poté. Kdo si s kým povídá a jak se u toho tváří? Jak vypadají děti, když rozbalují dárky? Jak se tváří, když kousnou do citrónu nebo ochutnají olivu?

Co když se děti perou? Co když si čtou? Co když váš pes pozoruje venku včelu? Co když se prostě někdo nudí? Jak to vypadá, když někdo vaří? Takový nepořádek na pracovní desce jde vyfotit i zajímavě, ne?

2) Počkejte si na správné světlo.

Chcete jít fotit ven? Ok, ale nechoďte fotit v létě v poledne na ulici. Ostré světlo fotkám nesvědčí. Fotoaparát si prostě s takovým kontrastem dobře neporadí a nastane to, že budete mít na fotce buď hodně bílé, takzvané přepaly nebo hodně černé nebo podpaly. Tam chybí datová informace a kresba. Nic s tím neuděláte ani při následných úpravách v nějakém programu.

Máte plno fotek se „sluníčkem“? Tohle je malý kluk…jak asi bude vypadat padesátiletá paní? Sluníčko vyzdvihne každou její vrásku.


Pokud jdete fotit ven v létě a je slunečno, jděte brzo ráno nebo naopak pozdě odpoledne. Jestli máte štěstí a je zamračeno, gratuluji, můžete jít v kteroukoliv denní dobu. Mraky světlo rozptýlily, změkčily a nebudete se potýkat s ostrými stíny na čemkoliv, co budete fotit.

Pokud jdete ven přes den a svítí slunce, foťte ve stínu. Najděte si stromy, stín od domu, les, park, přístřešek a můžete fotit. Je dobré mít fotoaparát nastavený na prostředí, ve kterém fotíte, ale tento text si neklade za cíl naučit vás ovládat váš fotoaparát.

Sledujte, jak se točí světlo, kde se objevují stíny, začněte se na svět dívat skrz objektiv.

3) Úhel, ze kterého fotíte.

Ať už fotíte cokoliv, zkuste při fotografování změnit úhel. Klekněte na kolena, lehněte si na zem, vylezte na žebřík a prostě změňte „výšku“. Když fotíte děti, zkuste si lehnout pod ně nebo naopak vylézt na stůl a cvaknout je při večeři. Uvidíte, že fotka bude mnohem zajímavější, než jste zvyklí.

Když si lehnete na zem, všechny předměty se budou zdát jiné, zajímavější, jinak velké. Změní-li se vaše perspektiva, změní se výsledek.


Pokud fotíte děti, standardně se fotí tak, že fotoaparát je na úrovni jejich očí.

Ale dítě vypadá úplně jinak při pohledu shora, je mnohem menší, hlava je větší a dítě vyvolává dojem větší zranitelnosti. A jsme zase u emocí, zvláštní ne?

Naopak, když budete fotit děti zespoda, hlava bude vypadat menší a tělo větší. Dojem naprosto opačný.

4) Kompozice.

To je slovo…ne, nebudeme to dělat složitě. Kompozice je to, jak složíte příběh do fotky. Pro začátek myslete na to, že hlavní motiv nemá být úplně na středu snímku. Pokud byste si rozdělili obdélník fotky na mřížku, tak váš hlavní objekt je více vpravo nebo více vlevo. Lidskému oku se přirozeně líbí tato kompozice, která se jmenuje „zlatý řez“.

Ideálně, když do fotky časem dostanete linie, které oko vedou dál. Tady vidíme příklad muže a chlapce, kteří se vydali na cestu. Protože jsem to fotila kdysi na mobil, tak já vím, že je to křížová cesta jednoho poutního místa na Moravě, ale to není příběhem mé fotky. Pro mě je to vztah mezi těmito dvěma a směr, kam jdou. Cesta vede oko dál do fotky.

Pokud fotíte člověka u bílé zdi, tak to hodně svádí ho „šoupnout“ doprostřed.

Zkuste si pohrát s umístěním. A zkuste ho fotit z větší dálky a i hodně zblízka. Zjistíte tím, kde je vaše fotografické oko nejvíce spokojeno. Pozor na to, kam si váš model/ka pokládá ruce. Kam jde ruka, tam jde pozornost. Pokud pracujete s rukama, je fajn je umístit asymetricky, aby nebyly na stejné úrovni. 

5) Ostrost fotografie.

Ať už fotíte čímkoliv, potřebujete mít ostré fotky. Nebo ostré v rámci možností…tančící dítě vyfotit ostré chce už nějaký kumšt a ovládat rychlost závěrky (technikálie dnes neřešíme). Ale pro začátek stačí, když budete dodržovat pravidlo, že spoušť u fotoaparátu namáčknete, fotoaparát zaostří…a domáčknete a fotoaparát pořídí snímek. Je dobré fungovat tělem jako stativ, to znamená mít tři pevné body. Tedy vaše dvě nohy a pokrčené ruce tlačit k tělu. Při pořizování snímku na chvilku zadržte dech. Zmírníte tak chvění.


Pokud máte méně výkonný fotoaparát, což je úplně v pořádku, počítejte, že lepší fotky budou při dobrém osvětlení. Stín venku nebo zamračená obloha jsou úplně dostačující. V domě foťte u okna, ideální směrování oken za slunného dne je na sever. Tam je světlo stabilní. Pokud okny na sever nedisponujete, stačí bílá (popřípadě hustě nahrnutá) záclona, která světlo rozptýlí.

A pamatujte, že pravidla můžete porušovat, až když je umíte používat:)


Pokud vás spíš zajímají triky ohledně oblékání se na focení, tak by se vám mohl líbit tenhle článek.

A obecně pro přehled včetně doporučení, jak se co nejlépe připravit na vaše focení (nebo jak na něj připravit klienta), si můžete rovnou stáhnout můj eBook zdarma.

Jsem portrétní fotografka a posledních 5 let se specializuji na focení žen. Pomáhám jim vidět se optikou lidí zvenčí, překonávat osobní bloky a tím měnit jejich pohled na sebe sama. Věřím, že každá z nás si zaslouží vidět svoji krásu a jedinečnost. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.