Podzimní focení s dětmi

A máme tady podzim. Doba, kdy se nám barví listí, světlo je většinou velmi krásné, a také je to období, které rádi využíváme pro focení portrétů jak rodiny, tak dětí. Na podzim je mnoho aktivit, které se dají fotit. Jak lépe zabavit děti, než sbíráním kaštanů, skákáním do hromad shrabaného listí nebo navlékání šípkových korálků? Další tipy na vylepšení fotografií naleznete v článku tady.

Jak se na focení připravit?

Nepotřebujete moc. Doporučuji před akcí zajít na šípky.  Klidně i sami, bez dětí. Děti nebaví dlouho trhat šípky, protože keře jsou pichlavé a plody mnohdy tak malinké, že dá opravdu práci je utrhnout a děti rychle ztratí zájem. Nicméně, je to můj první tip, kde děti na podzim vyfotit. Běžte trhat šípky, ale spíš jen naoko.

Hledejte lesní cesty nebo úvozy, které povedou oko dál do fotky.  Jde o to, abyste našli místo, které bude na focení bezpečné. Můžete si vzít i malou stoličku na procházku, aby dítě nemuselo sedět na zemi, když ho budete fotit. Přece jen už nám ty meze chladnou. A když nemáte stoličku, poslouží i kus pařezu.

Hodí se i deka, kterou rozprostřete a na ní vysypete nasbírané poklady z lesa. Sedící dítě, zabavené činností, vám dá větší šanci na pořízení krásných záběrů.

TIP 1

Foťte je, jak se snaží utrhnout šípek. Budou soustředěné, tím pádem se nebudou křenit.  Dost možná získáte i záběr, kde se dítko chystá k pláči, protože se právě píchlo o keř.

Na šípky nevyrážejte za poledního slunce, ale počkejte si, až se sluníčko pohne kousek níž. Kolem 16 hod to bude stačit. Pokud máte děti větší, můžete je zachytit při navlékání šípků na nit. Ze spadaných listů se dají vyrobit i podzimní princeznovské šaty. Ano, nevydrží dlouho, ale užijete si velkou legraci a s výrobou i následným focením. Nebo ozdoby do vlasů. Taky neotřelé.

TIP 2

Sbírejte kaštany. Dřepněte si na úroveň očí vašich dětí, možná níž a zachyťte, jak sbírají a dávají kaštany do pytlíku nebo tašky či košíku. Následně je můžete vyfotit doma, jak si s kaštany hrají nebo z nich vyrábějí zvířátka a další podzimní dekorace.

TIP 3

Nanoste s dětmi hromadu spadaného listí a zkoušejte je vyfotit, jak do hromady skáčou. Pak v ní mohou dělat andělíčky, můžou v ní sedět, zatímco někdo další na ně to listí hází. Bude to na více záběrů, ale děti mají z této zábavy velkou radost. Navíc fotky budou čestně zdobit nejeden kalendář na další rok.

TIP 4

Zabalte je do šály a postavte je před stěnu se psím vínem. Takto dokonale zbarvené pozadí na fotku najdete skoro všude. Zkuste je nefotit rovně proti vám, ale naopak více z boku, ať na vás „juknou“.

TIP 5

Nasaďte jim čepici (ideálně bez velkého potisku nebo jim čepici na fotku otočte obrázkem dozadu) a běžte si hrát na posekané pole. Ideálně takové, jak není ještě zorané a je na něm strniště.

TIP 5

Zkuste si upéct brambory v popelu a děti můžete fotit se špinavými pusinkami, jak pojídají takovou delikatesu. Myslím, že fotky budou mít úspěch u babiček, protože vaše zlatíčka nemusely umývat. Obecně, fotky s dětmi a jídlem, jsou vděčným tématem a způsobem, jak dostat do fotky příběh. Ukazujete světu, že nejste dokonalí, dokážete se jednoduše bavit a užívat si život tady a teď. A to je něco, co může inspirovat vaše zákazníky, kamarády a z návštěvníků vašeho profilu se mohou stát klienti. A navíc budete mít tyto okamžiky už navždy zachycené.

TIP 6

Zajděte na místo, kde je vysoká tráva a své starší ratolesti můžete vyfotit ve stylu indiánského léta právě tam. Nechte je hrát si s trávou, dívky se mohou pokusit o upletení věnečku z travin a dozdobit ho větývkami jehličnanů.

TIP 7

Pokud prší, vezměte deštníky a nechte dítě, ať poskakuje na louce a deštník při tom různě zvedá. Získáte akční záběry a mně se tento způsob osvědčil hlavně při focení kluků. Je to jen na chvíli, aby se nenachladili, ale je to zase trochu něco jiného.

Jaké oblečení zvolit na podzimní focení?

Oblečení volte podle prostředí, kam jdete fotit. I při výběru oblečení je nutné dávat pozor, abychom nešlápli vedle. Proč? Odpověď je v tomto článku. Volte zemité a neutrální odstíny a pokud se fotíte jako rodina, je dobré přidat nějaký sjednocující prvek. Například šálu nebo čepici v podobné barvě, která vše jakoby prolne.

Například jste všichni hnědo červení a někdo má hořčicovou šálu a někdo hořčicovou čepici. Nyní určitě vše seženete i v obchodech. Jak na fotkách můžete pózovat se dočtete tady.

A takto může vypadat vaše podzimní barevná paleta. Pamatujte, že méně je více, vyhněte se velkým potiskům, naopak do přírody zvolte přírodnější materiály oblečení.

 

A ještě jedna věc. Tiskněte své fotografie. Moc vás o to prosím. Protože veškerá technika se může rozbít, ale fotku, kterou máte na papíře a kterou můžete držet v ruce, to je úplně jiný zážitek.

 

Jsem portrétní fotografka a posledních 5 let se specializuji na focení žen. Pomáhám jim vidět se optikou lidí zvenčí, překonávat osobní bloky a tím měnit jejich pohled na sebe sama. Věřím, že každá z nás si zaslouží vidět svoji krásu a jedinečnost. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře
 1. Jana Hájková napsal:

  Luci, krásný článek, opravdu moc děkuji.
  Je plný tipů, zhltla jsem ho doslova jedním dechem. A tisknout fotky, to je i mé krédo. Co není na (foto) papíře, je ohroženo vrtochy techniky. Za sebe bych ještě přidala, tiskněte pravidelně, i když je to třeba dražší. Kdykoliv jsem čekala na „akci“, vybrala jsem potom mnohem víc záběrů, než jsem ve skutečnosti potřebovala, a stálo mě to určitě víc, než kdybych tiskla průběžně po 20 fotkách.

  Ať se daří!
  Jana Hájková

  • Lucie Václavková napsal:

   Tisk fotek patří mezi nešvary, který je často vykoupen nejen finančně, ale i ztrátou fotek, které jsou opravdu důležité. Jsem moc ráda, že tisknete, Jani. Možná nové motto…“Lidé, tiskněte své fotky:)“

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.