Póza, která na fotce ubere…asi 10 kilo:)

Facebook ani Instagram neodpustí žádný gram. Pokud nemáš „fotošop“, do formy se rychle hoď.

Sítě rády vidí topky, proto sdílej skvělé fotky. Jenže když mám navíc kila, komentáře jsou pak síla.

Proto vím, že víc než lhaním, schovám kila pózováním.

A máme tady čas prázdnin, vážení…takže žádné vážení a vážnost:)


Tak to by bylo na úvod kousek mého básnického střeva:) Jenže problém je ten, že mnoho fotek z dovolené je buď nadobro schovaných v mobilu nebo dokonce ani nevznikne, jelikož dotyčná se vyjádří ve smyslu: „Jestli mě vyfotíš, tak ti ten foťák rozšlapu.“ Bohužel, v mnoha případech je to myšleno vážně a ta osoba je velmi nešťastná a neví, jak z této situace elegantně vybruslit. Protože v červenci je na hubnutí do plavek už trošku pozdě. Tedy, na tuto sezónu.

A přitom by stačilo tak málo. Vědět, jak si stoupnout před fotoaparát tak, aby kila vidět nebyla. Neříkám, že z velikosti 50 uděláme 32. Řeknu vám to tak…v plavkách se kila schovávají velmi těžko…objev dne, že ano? Ne, teď trochu vážněji. My už víme, proč se nemáme fotit v plandavém oblečení a možná jste i četli mnoho informací o tom, jak se na takové focení vlastně připravit v e-booku 10 kroků ke krásným fotkám.


Jenže zapracovat na práci s tělem tak, aby kila ubyla v plavkách téměř okamžitě, tak to chce opravdový kumšt. A já vám tady ráda dám pár tipů, abyste fotky z letošní dovolené mohli tisknout nejen do rodinného alba, ale i ten Fejsbůk nebo Instáč jukal, jaká krásná vlastně jste. A když to nedáte v plavkách, tak letos v létě prý hodně frčí plavková kimona:)

Lucka, prosím ťa, odfoť ma.

Na tuhle myšlenku mě přivedla moje nová známá Martinka, kterou jsem potkala během krátké dovolenky u moře. Marťa je maminka dvou dětí, která má něco přes 40 a vypadá úžasně. A ano, nevypadá jako dvacetiletá modelka. A světe div se, ona se má ráda??? Nenadává sobě ani svému tělu, má ho ráda, pečuje o něj a je si vědoma toho, že zbrzdit se toho dá hodně, zastavit nic. A tato milá žena mě po dvou kávách na baru a našemu propojení přes Facebook (kde zjistila co je má pracovní náplň) oslovila, zda bych jí „necvakla“ na mobil. V moři. Že jí nikdo z rodiny nechce vyfotit a ona by chtěla fotku od moře.

Bylo něco po poledni, vedro k zalknutí, byly jsme obě mastné od opalovacích krémů a naše vlasy, plné soli, krásně usychaly na čerstvém mořském vánku. Proč ne, řekla jsem si. Vždyť je to jen dovolenkový cvak na mobil (kdo by se s tím crcal) a jedeme dál.

Tady je nádherný útes, tady by to šlo.

Bohužel jsem úplně zapomněla na svůj fotografický syndrom, zkušenost s pózováním, která je alfou a omegou v mé práci a jala jsem se nebohou Maťu odfotit:) Takže jsem mluvila a mluvila a Martinka ochotně plnila každý můj povel. Jako správná modelka nedbala na nepohodlí, na slanou vodu, na klouzající kameny a odřená záda, jak se snažila nacpat obličej do stínu, protože my přece víme, že kolem poledne prostě nefotíme, že ano? Nebo nevíme? Doporučuji přečíst článek o tom, jak se rychle zlepšit ve focení.

Nakonec jsem jí udělala pár snímků na mobil a šokovala mě její reakce…„No to je paráda, to jsou fotky, kde se sama sobě opravdu líbím“ A to nejsem ani focená zdálky. Luci, děkuji, jsi fakt mistr. Je vidět, že své práci rozumíš.“…přeloženo do češtiny, protože kdybych se snažila napsat to slovensky, jak to Maťa řekla, asi byste se hodně nasmáli.

Došlo mi, že běžné ženy, které nezažily focení, nemají ponětí o tom, jak pracovat se svým tělem při pózování.

A o pózování to je, pokud nejste malé dítě, které vypadá skvěle za každých okolností, v každém světle a všechny vaše výrazy jsou k sežrání. Prosím, ať se mi do komentáře ozve kdokoliv, kdo chce na fotkách vypadat ošklivě, staře a tlustě, ráda takového člověka poznám.

Poté, co mi Martinka už 14 dní píše a vypadá to, že je pořád nadšená ze svých pár momentek v moři, jsem se rozhodla podělit se s vámi o pár tipů, jak se fotit v létě, kdy nás nemaskuje svetr:)


TIP 1

K objektivu nestůjte čelem. Postavte se v úhlu zhruba 45 stupňů a zadek strčte dozadu od objektivu. Hlavu držte nahoře, jako kdyby jste byla loutka a vytahujte se směrem za pomyslným drátem, ramena povolte dolů. Noha blíž k objektivu je lehce pokrčená, váha je na zadní noze. Paži pokrčte a vyjeďte s ní po stehně výš, loket tlačte dozadu.Brada jde malinko dolů a dopředu. Rameno lehce dopředu, pozor na zvedání ramene.

Pokud chcete vypadat drobnější, netlačte paže k tělu, ale pokrčené lokty tlačte za tělo.


TIP 2

Použijte člena rodiny, dítě, židli, náhodného kolemjdoucího (vtip!) jako živý terč a trochu se za něj schovejte. Nechte si tělo maskovat ostatními lidmi, ale váš obličej se vždy tlačí k objektivu. Pokud budete strkat obličej dopředu a tělo dozadu, z boku to bude dost vtipné, ale foťák to nepozná a až se vás zima zeptá, jak jste se v létě fotila,…odpověď si dejte sama.

Použít můžete samozřejmě i skalní výčnělek, strom, stůl, stan (ne na zahalení), karavan, palisádové zábradlí u hotelu…cokoliv, co vám dovolí se opřít a tím zastrčit to, co nechcete na fotce tolik vidět. Zkuste se opřít o zeď (strom, sloup,…) bokem a odtlačit zadek (…a ruka je štíhlá jako ve dvaceti. Zadeček „odrotujte“ dál od objektivu a jupííí, máme mínus 10 cm přes boky).


TIP 3

Když ležíte na břiše, připadáte si tak nějak víc štíhlá a maskovaná? Zkuste se vzepřít na loktech, posunout je malinko dopředu a držet to břišními svaly…ne, nikdo neřekl, že je to bez práce, pouze že to bude vypadat mnohem lépe na fotce:) Ramena dolů, ženy, ať je krásně vidět krk!


TIP 4

Chcete takovou tu fotku, jak ležíte na boku na pláži a zezadu se řítí vlna? To bude chtít zřejmě víc pokusů, ale pokud ležíte na boku, pokrčte nohu, která se nedotýká země tak, abyste se kolenem dotkla písku (nebo kamínků nebo čehokoliv, co na té pláži je). Ruce položte na předloktí a hrudník přetočte na zem. Ano, obě prsa leží na pláži. Požádejte fotografa, ať vás fotí přímo proti vašemu obličeji. Fotograf má v záběru váš obličej, dekolt, ruce a nohu od kolene dolů. Nekoná se žádná amputace ani břicho položené na pláži.


TIP 5

Pózování není o pohodičce. Je to o práci s tělem, takže když chvilku pózujete, měla byste pak cítit, že tělo něco dělalo. Propnuté špičky, vytažená hlava z ramen, ramena dolů a relaxovaná, zpevněný střed těla…připomíná vám to hodinu pilates? Nejste daleko od pravdy. Je to cvičení. Ale tu chvilku to dáte. Takže pátý tip je, že máte pozice dotahovat. Nemusíte se klepat ve výdržích, ale na tu chvilku své tělo prostě zpevněte, udělejte se vyšší, štíhlejší a nezapomínejte na úsměv. Brada dolů a dopředu a věřte, že vám to sakra sluší. Na fotce to bude vidět.


Pokud vás pózování a práce s tělem zajímá, můžete se dozvědět víc v novém e-booku Průvodce pózováním žen, kde jsem shrnula všechny techniky, které při focení žen používám. E-book je plný fotografií, které ukazují co ano a co ne a proč. Součástí je i video, které vám ukáže, že fotit krásné portréty můžete i doma v obýváku.


Finální upozornění

Prosím, vezměte na vědomí, že všichni máme nějaký tvar a většina z nás má se svým tvarem občas trable. Pózováním schováme hodně, ale nikdy tím nevymažeme výchozí možnosti. Pokud se nemáme rádi a nepřijímáme se takoví, jací jsme, těžko se dočkáme změny. Ztráta kil a změna vychází z nás. Zevnitř. S přijetím sebe sama a s láskyplným zacházením sama se sebou. Tukové prstence nás chrání a pokud se jich chceme zbavit, je možné, že příčina jejich tvorby je někde hluboko a ta cesta k objevení našeho proč bude delší a náročnější.

Možná to bude chtít víc, než dietu a posilovnu. Všechno začíná a končí v naší hlavě. Přeji vám krásné léto a mějme se rádi.

 

 

 

Jsem portrétní fotografka a posledních 5 let se specializuji na focení žen. Pomáhám jim vidět se optikou lidí zvenčí, překonávat osobní bloky a tím měnit jejich pohled na sebe sama. Věřím, že každá z nás si zaslouží vidět svoji krásu a jedinečnost. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.