Tipy k lepšímu pózování na fotkách

Co si budeme povídat. Napózovat hubenou profesionální modelku nevyžaduje zase tolik znalosti práce s tělem jako v případě focení někoho, kdo si nosí pár kilo navíc nebo s focením nemá žádné zkušenosti. A protože každá žena si zaslouží mít krásné fotografie sebe sama, přináším malé zamyšlení nebo návod na to, jak pracovat s tělem, které nemá obecně uznávané parametry dokonalosti. Abychom to dokázali nejen za objektivem, ale i před ním, je potřeba si osvojit některé postupy, které nám pak pomohou pracovat s tělem tak, aby vypadalo jako svá nejlepší verze, protože my to prostě nevzdáváme, ne?

A pokud byste to někdy chtěli vzdát, zkuste si předtím přečíst krátké motivační čtení, které najdete v tomto článku.

Mít krásné fotky nesmí být výsada pouze pro mladé a štíhlé!

Základní pravidlo u focení žen (a vlastně i mužů) je to, že modelku vždy vedeme k tomu, aby se opravdu narovnala a bradu posunula trochu níž tak, aby se jasněji vydefinoval krk a naklonila se tělem trochu dopředu. Obličej se snaží vytáhnout směrem za nosem. Pro ni je to zvláštní pocit, připadá si až nekomfortně, ale v objektivu to znamená štíhlejší obličej bez druhé brady. Pokud to neudělá, může to dopadnout i takto…

Ať už se fotíme sami nebo fotíme jinou osobu, velmi doporučuji dbát na základní pravidlo, protože…protože výsledky hovoří úplně jasně.

Tento postup můžete praktikovat ve stoje i v sedě, jen u starších dam bych doporučovala spíše, aby seděly, protože mívají problém s rovnováhou, takže se snažíme udělat pro ně pózu bezpečnou.

Když potřebujeme vydefinovat pas, hodí se bundička nebo šál, který nám pomůže vytvořit tvar přesýpacích hodin, který je obecně vnímán jako velmi ženský a mladistvý. S věkem a poklesem plodnosti se nám, ženám, totiž přirozeně rozšiřuje oblast pasu. Čím jsme starší, tím víc se potřebujeme naučit s tímto nemilým faktem pracovat.

Na fotografiích je důležitá řeč těla. My ženy chceme (nebo klientky chtějí) vypadat na fotkách drobnější, a fotíme se zepředu (přímo proti objektivu), paže táhneme dozadu, ale stále hlídáme přirozenou pozici, abychom paže nezastrčily dozadu příliš a nevystrčily jsme lokty moc za tělo.

Pozice přímo proti fotoaparátu nám nedá tvar, i když tyto šaty mají zdůrazněný pas.

Tady jsou lokty pokrčené a za tělem, ale stále v přirozené pozici. Každý člověk je jinak flexibilní a s věkem naše flexibilita slábne. Poznám klientky, které to nevzdaly a chodí na jógu nebo třeba na pilates a udržují si tak velkou míru flexibility.

Tady už jsou lokty za tělem příliš a vypadám spíš jako po úrazu:)

Hlídejte si také zvedání ramen. Lidé ve stresu mají tendenci zvedat ramena a schovávat hlavu mezi ně.

Standardní úroveň, ze které fotím portrét, je oči – oči. To znamená, že moje oči jsou na úrovni očí klientky. V módní fotografii se, díky velmi štíhlým modelkám, často fotí zespodu, tedy fotograf je pod úrovní očí modelky. Ale to lze proto, že tyto ženy splňují podmínku, že jsou opravdu štíhlé a často také vysoké s dlouhými končetinami.

Pokud fotíme křivky, tak nemusíme držet objektiv na úrovni jejich očí, ale můžeme se posunout a fotit z lehce vyšší pozice. Zkuste měnit úhly, ze kterých fotíte, každému sluší něco trošku jiného. Z jakého úhlu vypadá tvář focené ženy nejlépe, co se dozvíte v článku Jak poznat nejlepší stranu tváře.

Když se fotíme, je důležité je uvědomit si, že případné nedostatky se lépe skryjí v případě, že oblečení je tmavší, tlumené a fotíme na tmavším pozadí. Pro ženy, které si nejsou jisté samy sebou a svá kila nosit neumějí nebo se za ně stydí, je zásadní dobře zvolit oblečení. Musí být padnoucí, nepříliš utažené kolem problematických partií, ale také nesmí být úplně volné, protože se nám bude následně špatně upravovat v postprodukci.

V případě rotace (žena sedí bokem k nám, nebo v úhlu cca 45 stupňů) nezapomeneme opět na vytažení podél celé páteře, ale obličej směřujeme k objektivu tak, aby žena opět mohla dát bradu níž a vytáhnout se za nosem. Paže je lehce pokrčená. Pozor na to, aby paže nevypadala jako držátko na čajové konvici! V tom chybuje mnoho lidí, i profi fotografů.

Pokud nevíte, co si vzít na sebe, tak si přečtěte článek o nevýhodách plandavého oblečení tady.

Obecně platí, že bychom se měli snažit držet otevřenou pozici, tedy nedávat paže před tělo a k tělu, protože to přidává na objemu a žena pak vypadá větší, než ve skutečnosti je. Soustředíme se na vytváření trojúhelníků, které dodají fotce dynamiku a zároveň zeštíhlují tím, že kolem těla vzniká prostor.

Při focení dáváme pozor na to, abychom nenechali zavřít prostor mezi bradou a ramenem. Jednak je to zavřená pozice (řeč těla) a zároveň opticky přidává na objemu.

 

I fotografie zepředu může vypadat dobře, je ale potřeba dát tělu tvar. A to i u štíhlých dam. Takže pózujeme tělo tak, aby vznikala asymetrie i tvar přesýpacích hodin.

Zde na fotce je vytvořen trojúhelník z paže a boky nejsou ve stejné úrovni, tím pádem ani ramena (a tudíž vítej asymetrie) a vzniká zajímavější snímek.

Pro další tipy mě můžete sledovat i na Instagramu https://www.instagram.com/lucievaclavkova/.

A pokud vás pózování zajímá z pohledu fotografa začátečníka, tak můžete omrknout můj e-book Průvodce pózováním žen, kde jsem rozkouskovala problematiku pózování žen a zase jí sešila dohromady tak, aby návod byl funkční a srozumitelný.

Mějte krásný den a když budete chtít, uvítám vaše postřehy nebo otázky k pózování a práci s tělem na fotce:) Nebojte se mi napsat.

 

Lucka

 

 

 

 

 

Jsem portrétní fotografka a posledních 5 let se specializuji na focení žen. Pomáhám jim vidět se optikou lidí zvenčí, překonávat osobní bloky a tím měnit jejich pohled na sebe sama. Věřím, že každá z nás si zaslouží vidět svoji krásu a jedinečnost. Můj příběh si přečtěte zde>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.